Araç Kullananların Çok İşine Yarayacak 6 Yaratıcı Tavsiye

Araç kullanmayı, seyahat etmeyi çok seviyorsunuz. Fakat bunu bakımlı, sağlam ve sürüş dinamiklerini  tam anlamıyla yerine getiren bir araçla yapmayı tercih ediyorsunuz. Size en uygun aracı kiraladınız ya da satın aldınız. Şimdi sıra o aracın bakımına geldi. Araç bakımı yapmak, temizliğini sağlamak düşündüğünüz kadar zor değil. Bunun için size pratik araç bakımı yollarından bahsetmek istiyoruz. İşte işinize çok yarayacak, kolay uygulanabilir fikirler.

 

Eğer Kilidiniz Donduysa

 

kilit-donmasi

 

Soğuk bir kış sabahı aracınızla işe gitmek için otomobilinizin kapısını açmaya yeltendiniz fakat her sabahkinden farklı bir durum var. Arabanızın kilidi dondu ve asla kapıyı açamıyorsunuz! Bunun için bir antibakteriyel jele ihtiyacınız var. Bu jeli kilide sürün. Kilidin içindeki buz kitlesi kısa süre içinde jelle beraber eriyip gidecektir.

 

Donmuş Camlara da Bir Çözüm Var

 

donmus-araba-cami

 

Kış mevsiminde arabanızın camında biriken karlar bir zaman sonra buza dönüşür. Camdaki buzu kazımak gerekir. Bu kazıma işlemi cama ve ellerinize zarar verebilir. Bunun için bir şişeye 200 ml su koyun. Suyun içine 1 damla bulaşık deterjanı ve 600 ml kadar alkol de karıştırın. Bu karışımı buzlu araç camına püskürttüğünüzde buzların hemen eridiğini göreceksiniz.

 

Çatlayan Cam Sorunlarına Geçici Bir Çare

 

oje

 

Seyahat sırasında bir şekilde camınız çatladı. Çatlak ön cam sizi haliyle korkutuyor fakat çevrede bu sorunu giderecek bir yer de bulunmuyor. Bunun için geçici bir çözüm olarak ojeyi kullanabilirsiniz. Ön camda çatlak oluştuğunda çatlaklara şeffaf oje sürün. Oje, minik çatlakların büyümesini engelleyecektir.

 

Koltuk Arkalarını Minik Gezginin Ayaklarından Kurtarın

 

 

Kaynak

 

Arka koltukta bulunan oto bebek koltuğunda seyahatinize eşlik eden bir gezgin varsa, ön koltuğun sırt tarafının ayak izi ile dolması kaçınılmaz. Ön koltukların arka tarafları kirlenmesin diye orayı bir koruyucu ile kaplayabilirsiniz. Bu koruyucuyu zamanı geldiğinde çamaşır makinesine atıp temizleyebilirsiniz. Ayrıca bu koruyucuların ceplerini eşya saklamak için de kullanabilirsiniz.

 

Fırça ve Vakumla Araç İçi Temizliğini Sağlayın

 

arac-ici-temizligi

Kaynak

 

Aracınızın içinde hijyeni sağlamak ve ulaşılamayan yerleri temizlemek için fırçadan yararlanabilirsiniz. Örneğin havalandırma ızgaraları veya otomobilinizin düğmelerini ve ayrıntıda kalan kıvrımlarını bir boya fırçası kullanarak temizleyebilirsiniz. Tozu fırçalıyorken aynı zamanda vakumlamayı unutmayın. Böylece arabanın içinde biriken toz, başka bir yere yerleşmez ve kesin temizlik gerçekleşir.

 

Araba Kapılarına Dikkat

 

Eğer dar bir garaja sahipseniz ve kapınızı her açtığınızda duvara sürtme tehlikesini düşünüyorsanız, duvarınıza denizde kullandığımız köpük çubuklar size yardımcı olacak. Köpükleri ikiye bölün ve onları duvarınıza monte edin. Böylece aracınızı park ettikten sonra kolayca kapınızı açabilirsiniz.